دکترمسلم ابوالحسن زاده

 • امروز جمعه 10 بهمن 1393
 •  
   
  محل کنونی شما: Features
   
   
   
   
   
   

  سردرد عصبی(تنشی)

  نامه الکترونیک چاپ PDF

  سردرد تنشی

   سردردها به انواع اولیه و ثانویه تقسیم می شوند .سردرد اولیه سردردی است که  علت آن ضایعه یا بیماری مشخص در ساختمان­های واقع در جمجمه نباشد، در حالی که  در سردرد ثانویه ، علت  بیماری در قسمت­هایی از ساختمانهای  وابسته به جمجمه(و از جمله مغز-سینوسها و ..) قرار دارد.یکی از شایعترین سردردهای اولیه سردرد کششی یا تنشی است بطوریکه شیوع آن در  یک فرد در طول عمر ممکن است  تا 80 درصد باشد .از سایر انواع سردرد اولیه که شیوع بالایی دارد میتوان به سردرد میگرنی اشاره کرد.

  علت بروز سردرد تنشی:

  علت قطعی این نوع سردرد مشخص نیست ولی یکسری علل زمینه ای میتواند منجر به شروع یا تشدید آن بشود که از جمله آن میتوان به استرس‌ و تنش های حاد ومزمن‌-اختلالات‌ خواب‌- اضطرب‌ يا افسردگي‌- كار بدني‌ سخت‌ و خسته‌كننده‌- خستگي‌ و جمع‌كردن‌ مداوم‌ چشم‌ها، مثلاً دربرابر نور آفتاب‌-و حتی به  شروع عادات ماهیانه در خانم ها اشاره کرد.

  به لحاظ شخصیتی افرادی که صفاتی از اختلال شخصیت وسواسی –جبری دارند و در واقع افرادی جاه طلب-رقابتی-حسود-و تند مزاج می باشند از این نوع سردرد رنج می برند.در طی بررسیهای بالینی توسط متخصصین اعصاب و روان مشخص می شود که  اغلب این افراد بطور همزمان  از اختلالات اضطرابی یا افسردگی (هرچند در شکل خفیف آن ) رنج می برند و لذا مبتلایان به شکل مزمن این نوع سردرد حتما بایستی توسط روانپزشکان مورد مشاوره و ارزیابی قرار گیرند.

  سردرد تنشی چگونه ایجاد می شود؟

  سر درد تنشی اغلب در اثر کشش عضلانی(سفتی) در عضلات  سر (از جمله عضلات نواحی گیجگاه دوطرف-پشت سر- فرق سر –وحتی طرفین گردن) ایجاد می شود. این عضلات می توانند در مواقعی که شما احساس استرس،اضطراب یا ناراحتی می کنید، سفت شوند و با کاهش خون رسانی به عضلات درگیر سبب سردرد شوند. نگه داشتن سر در یک موقعیت به مدت طولانی نیز می تواند موجب سفتی عضله شدهو در نهایت ایجاد سر درد کند.

  علائم سر درد تنشی چیست؟

   این نوع سردرد ممکن است دورهای و حاد و یا اینکه مزمن باشد.بیمار ممکن است دردی ثابت،مبهم و یا بندرت  ضرباندار در ناحیه پیشانی-شقیقه دو طرف ویا در پشت سر احساس کند . درد ممکن است به تمام سر گسترش یافته و یا به سمت پایین و حتی بطرف گردن وشانه حرکت کند . عضلات گردن یا شانه ممکن است سفت شوند وبیمار احساس کند که نواری سفت  به دور سرش پیچیده شده وآنرا رابشدت فشار میدهد. سر درد تنشی ممکن است در معرض نور و سروصدا زیاد  شده  و با حرکت بدتر شود .درد معمولاً در عرض چند ساعت بعد از درمان بهبود می یابد.

  پوست نواحی گرفتار کاملا حساس شده و فرد موقع دست زدن به سر  یا شانه کردن احساس سفتی و حساس شدن در نواحی درگیر   میکند .بعضی از افراد مبتلا ابراز می­کنند که با سردرد می­خوابند و با سردرد بیدار می­شوند. این نوع سردرد معمولاً خیلی شدید نیست و مزاحم کار روزانه فرد نیز نمی­شود و با تهوع، استفراغ، ترس از نور و صدا نیز  همراه نیست.معمولاً پس از تثبیت، شدت سردرد تا پایان آن یک­نواخت ادامه پیدا میکند و البته ممکن است کوتاه مدت بوده و یا ساعت­ها، روزها، ماه­ها و گاهی سال­ها طول بکشد.

  تفاوت سردرد تنشی حاد و مزمن:

  نوع حاد و حمله ای آن معمولا بین نیم ساعت تا 7 روز طول می کشد با فعالیت شدت پیدا نمی کند و موقع بیدار شدن فرد از خواب  نیز وجود ندارد اما شیوع بالایی دارد و تا 80 درصد سردردهای تنشی را شامل می شود.

  نوع مزمن آن حداقل در 15 روز از ماه وجود دارد و در حالت شدید حتی بدنبال ان( مثل سردرد میگرنی )فرد احساس تهوع می کند.اغلب با بیدار شدن فرد از خواب شروع شده و ادامه پیدا می کند.در مواردی هم فرد در 4-5 ساعت اول روز سرحال به کارش ادامه میدهد اما با نزدیک شدن به ساعات پایانی روز کم کم  سردرد شروع شده و ادامه می یابد. اما شیوع نسبتا کمی دارد (2-4 درصد سردردهای کششی).

  جالب است بدانیم که اغلب افرادیکه سردرد مزمن دارند به  مرور زمان الگوی سردردشان تغییر یافته وفرد ترکیبی از هردو نوع سردرد میگرنی و تنشی را تجربه می کنند.

  سردرد تنشی چگونه تشخیص داده می شود؟

  گرفتن تاریخچه از طرف پزشک  بسیار  مهم بوده و در صورت وجود علایم هشدار معاینات عصب شناختی و حتی درخواست سی تی اسکن یا ام آر آی از مغز نیز ممکن است لازم  شود.

  ثبت و دنبال کردن روند سردرد توسط بیمار کمک کننده است. بایستی زمان  شروع و اتمام سر درد و ارتباط آن با عوامل استرس زا معلوم شود اینکه موقع شروع  سر درد فرد در حال انجام چه کاری است؟درد را چگونه احساس می کند؟محل آن کجاست ؟و چگونه بهتر و یا  بدتر می شود به تشخیص دقیق این بیماری کمک میکند.  

  پیش گیری :

  سفتی عضلانی مخصوصاً در شانه ها وگردن میتواند سردرد تنشی  را شروع کند .از نشستن طولانی در حین انجام کارهایی نظیر خواندن ،دوختن ویا کار با کامپیوتر پرهیز کنید.  متناوباً عضلات یک ناحیه  ازبدن را با روشهای انقباض و انبساط متناوب عظلانی شل وسفت کنید .می توانید از روشهای پیشرفته آرام سازی مثل روش تنفسی بارلو یا روش آرام سازی پیشرونده عضلانی و حتی خود هیپنوتیزم و موسیقی درمانی با موسیقی های بدون کلام استفاده کنید.

  .تا آنجا که می توانید از استرس پرهیز کنید ..عدم داشتن خواب کافی موجب سردرد تنشی می شود ،به حد کافی استراحت کرده ودر موقع سردرد در اتاق ساکت وتاریک استراحت کنید.  پرهیز از خستگی زیاد روزانه،و پرهیز از برانگیخته شدن هیجانی نیز به کنترل این سردرد کمک می کند.

  درما ن سردرد تنشی:

  اگر سردرد حاد بوده وبا فاصله زمانی زیاد ایجاد شود بطوریکه اختلال جدی در عملکرد شغلی-اجتماعی-ارتباطی فرد ایجاد نکند معمولا با استراحت-خوابیدن-و مصرف مسکن های ساده مثل استامینوفن و ایبوپروفن برطرف می شود.

  اما وقتی سردرد شدید ومزمن شده و با اختلال شدید در عملکرد فرد همراه است درمان پیشگیرانه و حین حملات سردرد تو سط پزشکان متخصص و فوق تخصص مربوطه الزامی خواهد بود.در مراحل اولیه درمان از داروهای ضد اضطراب- شل کننده های عضلانی-ماساژ-گرما دادن نواحی گرفتار و در مراحل بعدی استفاده از پس خوراند زیستی-مراقبه- و اولتراسوند کمک کننده خواهد بود.

  نکته کلیدی در درمان تشخیص  و درمان افسردگی و اضطراب همراه این افراد است که در صورت نادیده گرفته شدن منجر به تداوم سردرد خواهد شد. در مجالی دیگر به  دیگر  انواع سردرد از جمله سردرد میگرنی-سردرد خوشه ای خواهیم پرداخت.

  دکتر مسلم ابوالحسن زاده

  بورد تخصصی  اعصاب و روان

  فلوشیپ فوق تخصصی روانپزشکی سایکوسوماتیک

   

  افزودن نظر